תכנית רזדנסי 'הדירה' מארחת את 'עירוח'

ענת ליטוין וסלי קריסטל-קרמברג
מיקום: דירה לדוגמא

דרך עבודה בחללי הדירה, המכילה שני רבדים: ההיסטורי – דירת המגורים של משפחת שויער משנת 1936, והעכשווי – דירת רזידנסי במרכז תרבות ציבורי, יבחנו האמניות ענת ליטוין וסלי קריסטל את היחסים בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי, ובין הבית לעיר. במהלך שהותן בבית, כחלק מתכנית רזידנסי ׳הדירה׳, הן יתחקו אחר הפוטנציאל הגלום בפעולות האירוח והתארחות במרחב זה על רקע המציאות העירונית המשתנה ובצלה של מגפה, כאשר הבית מסתמן כעוגן תרבותי, כבמה ליצירת ביטוי אמנותי ואזרחי וכמרחב ציבורי חדש. 

השהות בדירה נרקמת כתהליך פרפורמטיבי מתמשך של חקירה ויצירה, המשלב דיאלוג עם הקהילה המקומית והמקצועית. תהליך העבודה יהיה פתוח לציבור — המבקרים בבניין והגולשים באינטרנט — ובסופו יושלם ויוצג כתערוכה. פרק שהות זה מהווה נדבך נוסף בעירוח — פלטפורמה העוסקת בפרקטיקות ביקורתיות של אירוח אמנותי בעיר ובניסיון להגדיר מחדש את תפקיד האמן והאמנות ביצירתה של עירוניות אחרת. עירוח הינו חלק ממחקר הדוקטורט של ליטוין במסלול תכנון ערים ואזורים של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון בהנחיית פרופ' רחל קלוש.

אוצרת התכנית: אדריכלית סברינה צגלה

אירועים הקשורים לפרויקט זה:

יום שישי
19/03/2021
10:00

סיור–שיח עם הרזידנטיות ענת ליטוין וסלי קריסטל

סיור ושיחה עם היוצרות ענת ליטוין וסלי קירסטל, האורחות הראשונות בתוכנית הרזידנסי של בית ליבלינג: הדירה. יחד עם אוצרת התוכנית סברינה צגלה, הן יערכו סיור ושיח בדירת הרזידנסי שבקומה השלישית, לשעבר דירתם של משפחת שויער, ממנה הן פועלות. במפגש יציגו האמניות את פרויקט "עירוח" וישתפו את הבאים בתהליך היצירה ובחווית השהות בבניין.

יום חמישי
11/03/2021
20:00

חור (בגרב) / רוח (בעיר) – הזמנה לערב של משחקי עירוח ותיקון גרביים ברזידנסי הדירה

הכרטיסים לאירוע זה אזלו

ערב עירוח אינטראקטיבי עם האמניות ענת ליטוין וסלי קריסטל, אורחות תכנית הרזידנסי של בית ליבלינג, ״הדירה״. הערב כולל שתי פעילויות אשר מתקיימות במקביל בשני סבבים: בחדר האוכל בדירה, האורחים ישתתפו במשחק שולחן חדש בו יצטרפו למסע בין ערים בעקבות פרויקט הוםבייס, תוך עיסוק בשאלות על פרקטיקות ביקורתיות של אירוח אמנותי בעיר. במקביל, בסלון הדירה, תתקיים סדנא לרכישת מיומנות ביתית פרקטית שהולכת ונעלמת – תיקון גרביים.

להתראות במרחב הציבורי

footer_logos
TLV_logo
footer_logos
footer_logos
TLV_logo
footer_logos

עירוח בחלל רטוב

סלי קריסטל

החלל הרטוב של הבית מוקדש לטיהור, אך מעניק גם נחמה ומפלט. המיצב בודק את הגבולות היבשים של היומיום מול פנטזיות רטובות של יצירה בחלל מוכר.

סרוויס (פורצלן עירוני)

ענת ליטוין

סדרת צלחות הגשה מפורצלן בה מוטבעים מילון מושגים וכלים של עירוח 

קרמיקה: יעל גרונר

רקויאם לאופניים

סלי קריסטל

אוסף אפני רפאים מנייר המייצרים מקום השכבה לפגרי אופנים מרחבי העיר.

עירוח - סדרת מיצבים ורהיטים

מעבדה לפיתוח שפה מחקרית ואמנותית לעירוח. מקום בו מחקר אמנות, ביתיות, חיי היום-יום ובירוקרטיה נפגשים בסדרת רהיטים.

שולחן ע(י)רוח

ענת ליטוין / סלי קריסטל

שולחן אירוח ומשחק המעודד שיח, שיתוף ידע ואורח חיים על רקע סיפור המסע של פרויקט הום בייס (2006-2020; ניו יורק, ברלין, ירושלים, סאיטאמה, גבעתיים ותל אביב). על מפת השולחן רקומות תחנות במסע טרנס-אטלנטי הביתה, אל עבר חזון עיר-רוח, הממזג אמנות ועירוניות בסדר חברתי, אזרחי ותרבותי חדש. האורחים מוזמנים להשתתף במשחק, המעלה שאלות אודות יחסי הגומלין שבין אמנות, עירוניות ואזרחות והאופן שבו הם שלובים בחיי היומיום, בין המרחב האישי והציבורי, הביתי והעירוני.

קבינט

ענת ליטוין

הקבינט משמש לעיגון רעיוני ומעשי של עירוח. הוא חלק מסביבת חיים רבת-רבדים, ומספק מרחב פיזי לאירוח אמנים והצגת מבחר רשמים, אמצעים וחומרים שמהם רוקחים שהות במרכז סלון הבית בלב העיר.

אריח מבואה רקום

סלי קריסטל

המבואה החיצונית של הבניין מופנמת אל תוך המרחב הפנימי של הדירה, כשאריחי בטון מוטבעים מעניקים השראה למפת תחרה.

תשריט

סלי קריסטל

תשריט הקומה השלישית חרוט על גבי נייר פרגמנט. התשריט מנכיח מידע אודות מבנה הקומה, אך יחד עם זאת מדגיש תחושת העדר של דייריו המקוריים.