תרגילים בהתבוננות

הדפס

חזית

עצמו את העיניים ודמיינו את חזית הבניין שבו אתם גרים. נסו לשרטט אותה בדמיונכם עד הפרטים הקטנים ביותר. עכשיו פתחו את העיניים, צאו החוצה והביטו בחזית הבית. אילו פרטים פספסתם?

מרפסת

בחרו חפץ אחד מתוך הבית שממנו תרצו או תסכימו להיפרד, והניחו אותו ברחוב. שימו אותו במקום שתוכלו להבחין בו מחלון הבית או מהמרפסת. חזרו הביתה והשקיפו על הרחוב ועל החפץ במיקומו החדש.

סגנון

התבוננו באחד הבניינים ברחוב. התמקדו באלמנט אחד שמוצא חן בעיניכם. צורת מרפסת, מבנה חלון, מעקה. כשאתם מסתובבים בעיר במהלך היום נסו לאתר את האלמנט הזה בבניינים נוספים בשכונה או מחוצה לה.

כניסה

בחרו בניין שמסקרן אתכם, לאו דווקא באיזור מגוריכם, ושתמיד רציתם להכנס אליו. המתינו בכניסה עד לרגע שבו יגיע מישהו ויפתח את הדלת. כנסו לבניין. האם הוא נראה כמו שדמיינתם?

מדרגות

דמיינו שאתם גרים בקומה אחרת בבניין. הדליקו את האור וטפסו אליה במדרגות. עצרו רגע והתבוננו סביב. תוכלו להשאיר פתק לאחד השכנים.

גבול

איפה עובר הגבול שלכם? עם השכנים? עם הבניין? עם הרחוב? נסו לשרטט אותו בדמיונכם, האם מישהו חצה אותו? כעת מחקו אותו.

התבוננות

צאו לסיבוב ברחוב ביחד עם אדם נוסף. בכל פעם שאחד מכם יבחין במשהו מעניין עליו לקרוא בקול "תראה"! ולהצביע לכיוונו של הדבר ששם לב אליו. השני יגיב ב־"וואו!". זה יכול להיות חתלתול קטן או מרפסת מרשימה.

קו

צאו לרחוב, עמדו על המדרכה ונסו לדמיין קו ישר שנמתח מכפות הרגליים שלכם ועד סוף הרחוב. לכו בעקבות הקו. הצלחתם? מה הפריע לכם בדרך?

מסלול

בחרו יעד מוכר שאליו תרצו ללכת. הפעם, בחרו במסלול הליכה שונה מהמסלול הקבוע שלכם. מה השתנה? האם חשתם אחרת? חשבו מה גרם לשינוי.

גג

עלו לגג. חכו שמשהו יקרה. חזרו פנימה.

הקשבה

מצאו לכם מקום ליד הבית שאתם מרגישים בו בנוח. עצרו בו לרגע. עצמו את העיניים והאזינו לעיר במשך כמה דקות. מה הצלחתם לשמוע שלא ראיתם?

אור–צל

עמדו במקום מוצל ברחוב. התחילו ללכת כשאתם מקפידים להשאר אך ורק בצל. כעת עברו לצעוד אך ורק בשמש. באיזה מהמסלולים הרגשתם בנוח יותר?

עץ

חשבו על עץ שאתם אוהבים בעיר. איזה עץ עולה בראשכם? פנו לכם זמן השבוע לבקר את העץ הזה.

סחף

צאו לשיטוט שאינו מוגבל בזמן ובמקום. וותרו על כל אלמנט של בחירה בתכנון המסע.

נקודת מבט

נסו לחוות את הרחוב מנקודת מבטו של הגוף. חברו אליו את הטלפון הנייד בכל מקום שתרצו והפעילו את המצלמה במצב וידאו. המשיכו בדרככם כרגיל. בחלוף הזמן עצרו וצפו בסרט.

הפרטים הקטנים

צאו לרחוב עם אדם נוסף והתמקמו במקום קרוב ומוכר לכם. כעת כל אחד יכין ״רשימת תכולה״ שבה ירשום את כל מה שיש במקום זה. השוו בין הרשימות שהכנתם.

dm mono